A legtöbb kutyás gazdi jól ismeri azt az önfeledt örömöt, amit egy vizes játék vált ki a kedvencéből. Egy slag, egy felfújható medence vagy egy balatoni kiruccanás – és már kezdődik is a vad csobbanás, a vízben ugrálás, a mancstól felfelé nedves bundás boldogság. De vajon tényleg csak móka és kacagás, vagy van, amire érdemes jobban odafigyelnünk?
Fürdés a Balatonban, szabadság, de nem szabadosság
Egy nyári nap a Balaton partján sok kutya számára maga a paradicsom: sekély víz, hűsítő hullámok, vidám társaság. Nem mindegy, hova visszük pancsolni a kedvencünket. A legtöbb balatoni strand területén szigorúan tilos kutyát fürdetni , ám a jó hír az, hogy léteznek kijelölt kutyás fürdőhelyek. Fonyód, Balatonföldvár és Keszthely már hivatalosan is várja a négylábú strandolókat.
Ezeken a helyeken a kutyák póráz nélkül is a vízbe mehetnek, játszhatnak, de a gazdik felelőssége itt is hatalmas. Egészséges, oltott, chipes kutyát engedj a vízbe, és mindig figyelj, nem zavarja-e a többi kutyát vagy épp a vízparti madarakat. Fontos, hogy a kutya ne igyon a tóból, főleg nyáron, amikor a felmelegedett vízben algák, baktériumok szaporodhatnak el. Legyen nálad friss víz, törölköző, és természetesen a kedvenc játéka, ha bátorítani szeretnéd a vízhez szoktatásban.
Klóros kaland, pancsolás otthoni medencében
A kertbe kihelyezett medence sok kutyának igazi nyári mennyország. Egy frissítő csobbanás, majd egy kis heverészés a napfényben, de itt is van pár apróság, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.
A klóros víz kiszáríthatja a kutya bőrét, irritálhatja a szemét és a fülét. Fürdés után mindig öblítsd le tiszta vízzel, különösen a hajlatokat, mancsokat és füleket. A fülbe bejutó víz könnyen okozhat gyulladást, különösen lógó fülű fajtáknál. Bármennyire is cuki, amikor a kutya a medence vizéből iszik, próbáld ezt megakadályozni a klór nem való a gyomrába.
Ha a kutyád kisebb termetű, rövid orrú, vagy bizonytalan úszó, érdemes lehet úszómellényt is beszerezni neki. Fontos, hogy a medencéből könnyen ki tudjon jönni – a csúszós falakon való mászás veszélyes lehet. Egy jól elhelyezett rámpa vagy lépcső sokat segít.
A legtöbb kutya egyszerűen imádja a vízzel való játékot. Egy erős vízsugár, amit kergetni lehet, egy sekély pancsoló medence vagy egy kis vödör víz, amibe csak be kell lépni, és már kezdődhet is az önfeledt boldogság.
Fürdés után jön az ápolás, ne hagyd el!
Bármennyire jól telt is a vízi móka, ne feledd: a bundát le kell öblíteni, a füleket áttörölni, és ha szükséges, használj fültisztító oldatot. A vizes szőr melegben könnyen bőrgyulladást okozhat, a beázott fül pedig nyaranta gyakran gyullad be, különösen, ha a kutya hajlamos nyalogatni is.
Naponta egyszer ellenőrizd a mancsokat, különösen ha a vízből egyenesen a fűbe vagy homokba szalad egy kis sérülés, egy elakadt fűszál is gyulladást okozhat. Ha bármi gyanúsat tapasztalsz – duzzanat, bűzös váladék, nyalogatás, fájdalom, irány az állatorvos!
Hogy mi a lényeg?
A kutyák számára a víz nemcsak hűsítő, hanem boldogságforrás is. Játszhatnak, mozoghatnak, és közben még a gazdájukkal is közös élményeket szereznek. De a mi felelősségünk, hogy ezek az élmények ne végződjenek kellemetlen következményekkel.
Legyen szó Balatonról, medencéről vagy egy sima slagos locsolásról, a kulcs a figyelem. Ha betartjuk az alapvető szabályokat, ha törődünk az utóápolással, és ha mindig szemmel tartjuk a kutyánkat, akkor a nyár valóban felejthetetlen lehet, bundás barátunk számára is.